 | Tychem QC Coveralls with attached Hood and Socks, Serged Seams, LG- Comfortable, durable and lightweight
- Light liquid splash protection
- Serged seams
|
YELLOW TYCHEM QC COVERALL ZIP FRONT ATT SOCKS LA
Unit: 1/CS:12/EA
| Brand Name | DuPont Tychem® QC |
| Style | Attached Hood & Boots, Elastic Wrist & Ankles, Front Zipper Closure |
| Size Group | LG |
| Material | Tychem® QC |
| Color | Yellow |
| Resistance | Serged |
| Depth | 1 in |
| Height | 1 in |
| Length | 16 in |
| Width | 1 in |
| Quantity | 12 per case |
| Wt. | 0.73 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 12EA/CS |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | VN |
| Hazmat | No |