 | - A lightweight, and durable fabric, DuPont Tychem® QC utilizes the strength of DuPont Tyvek® fabric and a polyethylene coating
- Tychem® QC fabric provides at least 30 minutes of protection against 42 chemical challenges
- Tychem® QC is used for light splash protection in a variety of industrial environments, including petroleum refining, pulp and paper manufacturing, food processing, chemical processing, and pharmaceutical manufacturing
|
YELLOW TYCHEM QC COVERALL ZIP FRONT ATT SOCKS 2X
Unit: 1/CS:12/EA
| Brand Name | DuPont Tychem® QC |
| Style | Elastic Wrists, Serged Seams, Standard Fit Hood, Taped Seams |
| Size Group | 2X-Large |
| Material | Tychem® QC |
| Color | Yellow |
| Resistance | Serged |
| Height | 11 3/4 in |
| Length | 16 in |
| Width | 10 in |
| Quantity | 12 per case |
| Wt. | 9.93 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 12EA/CS |
| Minimum Order | 1/CS |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |