 | - Effective barrier against a variety of common industrial aerosols and liquids
- Proprietary microporous technology
- Serged seams
|
PROSHIELD NEXGEN COVERALL HD ELAS WRIST SKID RES
Unit: 1/CA:25/EA
| Brand Name | DuPont |
| Style | Attached Boots, Attached Hood, Elastic Wrist & Ankles, Front Zipper Closure |
| Size Group | 2X-Large |
| Material | ProShield® NexGen® |
| Color | White |
| Resistance | Serged |
| Applications | Automotive refinishing |
| Height | 11 3/4 in |
| Length | 16 in |
| Width | 10 in |
| Quantity | 25 per case |
| Wt. | 0.67 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 46181503 |
| Standard Pack | 25EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |