 | - A sewn seam is covered with a strip of compatible chemical-resistant material through heatsealing
- Attached hood with elastic around face opening
- DuPont Tychem® SL delivers effective protection against a range of chemical environments
- Elastic opening for tighter fit at wrist and ankle
- Storm flap covers zipper which can be sealed by the wearer with adhesive strip to prevent intrusion at zipper
- Tychem® SL, utilizes Saranex® 23-P film laminated to Tyvek® fabric to provide a rugged and durable fabric that resists abrasion
- Typical applications include chemical mixing, hazardous remediation, emergency medical response, paint spraying, and nuclear environments
- Tightly sewn seam is covered with garment fabric to reinforce seam and reduce potential for particle penetration
- All adjustments made from top of beam
|
TYCHEM SL COVERALLS BOUND SEAM ZIP FRT ATT HOOD
Unit: 1/CA:12/EA
| Brand Name | DuPont, DuPont Tychem® SL |
| Style | Bound Seams, Elastic Wrists and Ankles, Standard Fit Hood, Storm Flap with Adhesive Closure |
| Size Group | 2X-Large |
| Material | DuPont Tychem® SL Coverall |
| Color | White |
| Height | 16 in |
| Length | 16 in |
| Width | 10 in |
| Wt. | 12.83 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | |
| Minimum Order | |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |