 | - A lightweight, and durable fabric, DuPont Tychem® QC utilizes the strength of DuPont Tyvek® fabric and a polyethylene coating
- Applications include petroleum refining, pulp and paper manufacturing, food processing, chemical processing, and pharmaceutical manufacturing
- Tychem® QC fabric provides at least 30 minutes of protection against 42 chemical challenges
- Tychem® QC is used for light splash protection in a variety of industrial environments
|
TYCHEM QC COVERALL YELLOW ZIP FT SG HD ELA WRIST
Unit: 1/CA:12/EA
| Brand Name | DuPont Tychem® QC |
| Style | Attached Hood, Elastic Wrist & Ankles, Front Zipper Closure |
| Size Group | Large |
| Material | Tychem® |
| Color | Yellow |
| Resistance | Chemical |
| Depth | 1 in |
| Height | 1 in |
| Length | 16 in |
| Width | 1 in |
| Quantity | 12 per case |
| Wt. | 0.66 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 12EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |