 | - Applications include: automotive refinishing, waste cleanup and remediation
- ProShield® NexGen® garments are made with a microporous film that is laminated to a spundbonded polypropylene substrate
- ProShield® NexGen® garments are suitable for protection against non-hazardous particles, light liquid splash and aerosols in many industrial applications
|
PROSHIELD NEXGEN COVERALL HD ELAS WR SKID RES 3X
Unit: 1/CA:25/EA
| Brand Name | DuPont |
| Style | Attached Skid-Resistant Boots, Elastic Wrists, Serged Seams, Standard Fit Hood |
| Size Group | 3X-Large |
| Material | ProShield® NexGen® |
| Color | White |
| Resistance | Serged |
| Applications | Automotive refinishing |
| Height | 16 in |
| Length | 16 in |
| Width | 10 in |
| Quantity | 25 per case |
| Wt. | 15.57 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 25EA/CA |
| Minimum Order | 1/CA |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |