 | - Effective barrier against a variety of common industrial aerosols and liquids
- Proprietary microporous technology
- Serged seams
|
PROSHIELD NEXGEN COVERALLS
Unit: 1/CA:25/EA
| Brand Name | DuPont |
| Style | Attached Hood, Elastic Wrist & Ankles, Front Zipper Closure |
| Size Group | 4X-Large |
| Material | ProShield® NexGen® |
| Color | White |
| Resistance | Aerosols, Light Liquid Splash, Non-Hazardous Particles |
| Type | w/Hood |
| Applications | Automotive refinishing |
| Depth | 1 in |
| Height | 1 in |
| Length | 16 in |
| Width | 1 in |
| Quantity | 25 per case |
| Wt. | 0.48 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 25EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |