Unit: DUPONT TYVEK PACKAGEDINDIVIDUALLY -VENDING (25EA
DuPont™ Tyvek® Packaged Individually -Vending Coveralls
- Applications include: lead and asbestos abatement/remedation, general maintenance/operations, spray painting, general clean-up
- Protection is built into the fabric itself, there are no films or laminates to abrade or wear away
- Tyvek® fabric offers an inherent barrier to particles down to 1 micron in size
- Tyvek® fabric's durability advantage over microporous film and SMS fabrics delivers consistently better barrier, even after wear and abrasion
- Tyvek® garments are composed of flash spun high density polyethylene which creates a unique, nonwoven material available only from DuPont
- Tyvek® provides an ideal balance of protection, durability and comfort of any limited use fabric technology
 | DuPont™ Tyvek® Packaged Individually -Vending Coveralls- Applications include: lead and asbestos abatement/remedation, general maintenance/operations, spray painting, general clean-up
- Protection is built into the fabric itself, there are no films or laminates to abrade or wear away
- Tyvek® fabric offers an inherent barrier to particles down to 1 micron in size
- Tyvek® fabric's durability advantage over microporous film and SMS fabrics delivers consistently better barrier, even after wear and abrasion
- Tyvek® garments are composed of flash spun high density polyethylene which creates a unique, nonwoven material available only from DuPont
- Tyvek® provides an ideal balance of protection, durability and comfort of any limited use fabric technology
|
DUPONT TYVEK PACKAGEDINDIVIDUALLY -VENDING (25EA
Unit: 1/CA
| Brand Name | DuPont™ Tyvek® |
| Style | Collar, Comfort Fit Design, Elastic Waist, Elastic Wrists and Ankles, Serged Seams |
| Size Group | Small |
| Material | DuPont™ Tyvek® |
| Color | White |
| Height | 11 3/4 in |
| Length | 16 in |
| Width | 10 in |
| Quantity | 25 per case |
| Wt. | 8.52 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | |
| Minimum Order | |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |