 | Proshield Basic Coveralls White with Attached Hood, 2XL, 25/BX- Comfort and quality design at an affordable price
- Elastic wrists and ankles
- Respirator fit hood
- Zip front
|
PROSHIELD COVERALL HD ELASTIC WRIST/ANKLE
Unit: 1/CA:25/EA
| Brand Name | DuPont Proshield® Basic |
| Style | Hood |
| Size Group | 2XL |
| Material | Spunbond Meltblown Spunbond (SMS) |
| Color | White |
| Resistance | Tearing, Nonhazardous Dry Particulates |
| Depth | 20.13 in |
| Height | 16.380 in |
| Width | 10.810 in |
| Quantity | 25 per box |
| Wt. | 12.51 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 25EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | VN |
| Hazmat | No |