 | 6' PRO Stretch Shock Absorbing Lanyard, Rebar Hook- Energy absorbing design limits fall arrest forces
- Abrasion resistant polyester tubular webbing
- Self-locking steel rebar hook at leg ends
- User friendly self locking snap hook at center
|
PROTECTA PRO-STRETCH INTERNAL S/A 100% TIE-OFF L
Unit: 1/EA
| Length | 16 in, 4.500 ft [Min], 6 ft [Max] |
| Strap Width | 1 15/16 in |
| Width | 16 in |
| Load Cap. | 130 lb [Min], 310 lb [Max] |
| Connection Type | Rebar Hook |
| Hook Opening | 2 1/4 in |
| Hook Type | Rebar Hook |
| Material | Polyester |
| Color | Red |
| Height | 9 in |
| No. of Legs | 2 |
| Wt. | 5 3/4 lb |
| UPC | 840779002290 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | CA |
| Hazmat | No |