 | - All PRO Shock Absorbing lanyards feature durable polyester webbing and an energy absorbing design that limits fall arrest forces to 900 lbs. or less
- Introducing the all new, fully functional Protecta PRO lanyards, now featuring 3,600 lb. gated hooks meeting ANSI Z359 (USA only)!
|
PROTECTA PRO S/A 100% TIE-OFF LANYARD 6FT W/ 2
Unit: 1/EA
| Length | 6 ft |
| Strap Width | 1 in |
| Load Cap. | 900 lb [Max] |
| Connection Type | Rebar Hook |
| Hook Opening | 2 1/4 in |
| Hook Type | Rebar Hook |
| Material | Polyester |
| Color | Red |
| No. of Legs | 2 |
| Wt. | 0 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | |
| Minimum Order | |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |