 | - Adjustable non-slip chest strap with intuitive quick connect buckle
- Coated hardware for corrosion resistance
- Ergonomic design incorporates built-in shoulder, hip and leg padding
- Incorporates a breathable Aero-Spacer Dri-Lex® lining that immediately draws moisture away from the body keeping the worker dry and comfortable all day long
- Lycra® edging moves with you preventing uncomfortable rubbing or chafing enhancing comfort and mobility
- Lycra® edging moves with you preventing uncomfortable rubbing or chafing enhancing comfort and mobility
- Soft, lightweight polyester webbing is strong without feeling stiff or coarse
- The industry's first and only one-handed quick connect buckles
- Torso buckles adjust easily, yet hold the straps firmly in place and complete the 5-point adjustment system
- Torso buckles adjust easily, yet hold the straps firmly in place and complete the 5-point adjustment system
- Wrap around no-tangle design
|
VEST-STYLE EXOFIT HARNESS- LARGE- BACK D-RING
Unit: 1/EA
| Size Group | Large |
| Length | 1 1/2 in |
| Connection Type | Back D-Ring |
| Fastening Method | Quick Connect Buckles |
| Strap Material | Polyester |
| Style | Vest |
| Color | Blue/Gray |
| Height | 13 1/2 in |
| Width | 8 1/2 in |
| Wt. | 3.40 lb |
| UPC | 840779000272 |
| UNSPSC | 46182306 |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1/EA |
| Country of Origin | CA |
| Hazmat | No |