 | Roughneck P2 Protective Caps, 8 Pt Ratchet, White- Exceptional impact and crack resistance
- Proprietary injection-molded fiberglass compound
|
P2A HARD HAT WHITE RATCHET
Unit: 1/EA
| Style | P2A |
| Color | White |
| Size Group | 6 1/2 in - 8 in |
| Suspension | SuperEight® 8-Point Ratchet Suspension |
| Adjusting Method | Ratchet |
| Material | Injection-Molded Fiberglass |
| Applications | Construction, Foundries, Fabrication, Chemicals, Heavy Industrial Applications, Steel Manufacturing |
| Type | Cap Style Hard Hat |
| Height | 6 in |
| Length | 8 3/4 in |
| Width | 11 1/2 in |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | |
| Minimum Order | |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |