 | V-Gard® Frame- All non-metal construction
- Heavy-duty, flat rubber strap allows easy and secure placement of frame on the cap
- Patent-pending V-shaped alignment guides and three touchpoint load for easy visor installation
- Patent-pending, stowable slot adaptors allow frame to work with or without earmuffs
- Replaceable debris-control meets EN standards for molten metal and creates a tight seal between helmet and frame (included)
- Sloped design allows material to easily slide off the frame
- Unique frame for use on slotted MSA caps
|
FRAME V-GARD FOR SLOTTED MSA CAPS
Unit: 1/EA
| Style | For use with V-Gard Slotted Caps |
| Color | Black with Green Stripe |
| Height | 2.560 in |
| Length | 6 1/2 in |
| Usage | For use with V-Gard® Visors |
| Used With | V-Gard Chin Protectors, V-Gard Slotted Caps, V-Gard Visors |
| Width | 9.720 in |
| Wt. | 1/4 lb |
| UPC | 641817025628 |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 10EA/BX |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |