 | V-Gard® Visor- Provides maximum UV protection
- Shape accommodates cap-mounted earmuffs
- Suitable for most applications where impact hazards exist
- Wider design for improved resistance to impact and splash hazards
|
DWOS REPLACED BY 454-10115836
Unit: 10/EA
| Style | Flat |
| Color | Clear |
| Lens Tint | Max UV |
| Height | 8 in, 0.040 in |
| Length | 8 in |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Thickness | 0.0400 in |
| Usage | For Use with V-Gard® Frames |
| Used With | V-Gard Frame ONLY |
| Width | 17 in |
| Wt. | 0.22 lb |
| UPC | 641817026250 |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 10EA/BX |
| Minimum Order | 1/BX |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |