 | V-Gard Visor- Molded PC for superior optics
- Provides maximum UV protection
- Shape accommodates cap-mounted earmuffs
- Suitable for most applications where impact hazards exist
- Suitable for most applications where welding, cutting and brazing hazards exist
- Thickness helps prevent warping, cracking and crazing
- Wider design for improved resistance to impact and Infrared (IR) hazards, up to Shade 5
|
VISOR V-GARD PC SH5 SHXSTDXTHK CHN
Unit: 1/EA
| Style | Molded |
| Color | IR |
| Lens Tint | IR 5 |
| Lens Coating/Shade | IR 5 |
| Height | 8 in, 0.070 in |
| Length | 17 1/4 in, 8 in |
| Lens Material | Polycarbonate Nitrometer |
| Thickness | 0.0700 in |
| Usage | For Use with V-Gard® Frames |
| Used With | V-Gard Frame ONLY and V-Gard Chin Protector |
| Width | 17 1/4 in |
| Wt. | 0.38 lb |
| UPC | 641817026106 |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 5EA/BX |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | TW |
| Hazmat | No |