 | V-Gard® Visor- Provides maximum UV protection
- Shape accommodates cap-mounted earmuffs
- Suitable for most applications where impact hazards exist
- Wider design for improved resistance to impact and splash hazards
|
VISOR V-GARD PC CLR AFAS LONGXSTDXXTHK
Unit: 1/EA
| Style | Molded |
| Color | Clear |
| Lens Coating/Shade | Anti-Fog, Anti-Scratch, Max UV |
| Height | 0.098 in |
| Length | 10 3/8 in |
| Thickness | 0.0980 in |
| Usage | For Use with V-Gard® Frames and V-Gard® Chin Protectors |
| Used With | V-Gard frames |
| Width | 17 in |
| Wt. | 0.51 lb |
| UPC | 641817026014 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 5EA/BX |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |