 | TYVEK LAB COAT SNAP FRONT ELASTIC WRISTS- Applications include: lead and asbestos abatement/remedation, general maintenance/operations, spray painting, general clean-up
- Elastic opening for tighter fit at wrist
- Ideal for applications that do not require the full body coverage of a coverall
- Provides enhanced frontal protection
- Tyvek® fabric offers an inherent barrier to particles down to 1 micron in size
- Tyvek® fabric's durability advantage over microporous film and SMS fabrics delivers consistently better barrier, even after wear and abrasion
- Tyvek® garments are composed of flash spun high density polyethylene which creates a unique, nonwoven material available only from DuPont
- Tyvek® provides an ideal balance of protection, durability and comfort of any limited use fabric technology
- Bound seams around neck
- Frocks provide body-length jacket design with front snap closures for easy donning and doffing
- Protection is built into the fabric itself- there are no films or laminates to abrade or wear away
|
TYVEK LAB COAT SNAP FRONT- ELASTIC WRISTS
Unit: 1/CA:30/EA
| Brand Name | DuPont, DuPont Tyvek® |
| Length | 16 in |
| Size Group | Medium |
| Material | DuPont Tyvek®, DuPont Tyvek® Apron |
| Style | Bib Style Apron, Collar, Elastic Wrists, Extends Below Knee, Front Snap Closure, Serged Seams, Bound seams around neck, Ties at waist |
| Closure Type | Serged |
| Height | 6 3/4 in |
| Width | 10 in |
| Wt. | 5.67 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | |
| Minimum Order | |
| Country of Origin | CN |
| Hazmat | No |