 | Thermal Liner, Cotton Twill and Nylon Knit, Polyester Fleece Lining, Blue- Bottom section is flame resistant
- Can be worn over hearing products
- Detachable bottom section is double layered, heavy spun polyester
- Ideal for cold-weather environments
- Nape piece closes with two buttons
- Top section is flame retardant
|
SNL WINLINR 325ULTRA 3000439
Unit: 3/EA
| Material | Top Shell: Cotton Twill, Bottom Shell: Double Nylon Knit |
| Lining | Brushed 100% Polyester Fleece (top only) |
| Color | Blue |
| Fastening Method | Two Buttons |
| Climate Range | 0° - 20° F |
| Style | Full Neck Flap, Standard |
| Resistance | Cold |
| Type | Liner |
| Closure Type | 2-Buttons |
| Height | 1 in |
| Length | 15 in |
| Width | 11 in |
| Wt. | 0.44 lb |
| UPC | 604844222934 |
| UNSPSC | 46181700 |
| Standard Pack | 3EA/PK |
| Minimum Order | 3 |
| Country of Origin | CN |
| Hazmat | No |