 | Tyvek Lab Coats No Pockets, X-Large, Tyvek- Even after abrasion, stops sub-micron particles better than reusable garments
- Inherent barrier protection against dry particulate hazards
- Serged seams
|
TYVEK LAB COAT SNAP FRONT
Unit: 1/CA:30/EA
| Brand Name | DuPont Tyvek® |
| Length | 16 in |
| Size Group | X-Large |
| Material | Tyvek® |
| Color | White |
| Style | Front Snap Closure |
| Closure Type | Serged |
| Applications | General clean-up, General maintenance/operations, Lead and asbestos abatement/remedation, Spray painting |
| Height | 6 3/4 in |
| Width | 10 in, 10 in [Max] |
| Wt. | 6.60 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 30EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |