 | - Tyvek® fabric offers an inherent barrier to particles down to 1 micron in size
- Tyvek® fabric's durability advantage over microporous film and SMS fabrics delivers consistently better barrier, even after wear and abrasion
- Tyvek® garments are composed of flash spun high density polyethylene which creates a unique, nonwoven material available only from DuPont
- Tyvek® provides an ideal balance of protection, durability and comfort of any limited use fabric technology
|
TYVEK LAB COAT SNAP FRONT ELASTIC WRISTS
Unit: 1/CA:30/EA
| Brand Name | DuPont Tyvek® |
| Length | 16 in |
| Material | DuPont Tyvek® Frock |
| Color | White |
| Style | Collar, Elastic Wrists, Extends Below Knee, Front Snap Closure, Serged Seams |
| Height | 6 3/4 in |
| Width | 10 in |
| Wt. | 7.12 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 30EA/CA |
| Minimum Order | 1/CA |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |