 | - Mandarin collar designed to fit tightly around hooded PAPR
- Provides enhanced frontal protection
- Tyvek® fabric offers an inherent barrier to particles down to 1 micron in size
- Tyvek® fabric's durability advantage over microporous film and SMS fabrics delivers consistently better barrier, even after wear and abrasion
- Tyvek® garments are composed of flash spun high density polyethylene which creates a unique, nonwoven material available only from DuPont
- Tyvek® provides an ideal balance of protection, durability and comfort of any limited use fabric technology
- Labcoat offers front snap closures for easy donning and doffing
|
XL TYVEK LAB COAT SNAP FRONT 2 POCKETS
Unit: 1/CA:30/EA
| Brand Name | DuPont Tyvek® |
| Length | 0 in, 16 in |
| Size Group | X-Large |
| Material | Tyvek® |
| Color | White |
| Style | 2 Pockets, Collar, Front Snap Closure, Open Wrists, Serged Seams |
| Closure Type | Serged |
| Applications | General clean-up, General maintenance/operations, Lead and asbestos abatement/remedation, Spray painting |
| Height | 6 3/4 in |
| Width | 10 in |
| Wt. | 6.80 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 46181503 |
| Standard Pack | |
| Minimum Order | |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |