 | TYCHEM QC SLEEVE 18" LENGTH ELASTIC ENDS- Light liquid and splash protection
- Polyethylene-coated Tyvek® fabric
- Provides at least 30 minutes of protection against 42 chemical challenges
|
TYCHEM QC SLEEVE 18" LENGTH ELASTIC ENDS
Unit: 1/CA:200/EA
| Brand Name | DuPont |
| Size Group | Standard |
| Width | 10 in, 10 in [Max] |
| Length | 18 in |
| Material | DuPont Tychem® QC Sleeve |
| Style | Elastic Top, Elastic Wrist |
| Closure Type | Serged |
| Color | Yellow |
| Resistance | Chemical |
| Height | 16 in |
| Quantity | 100 pair per case |
| Wt. | 17 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 46181503 |
| Standard Pack | 200EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | VN |
| Hazmat | No |