 | - Breathable, microporous film laminate
- Lightweight for added comfort
- Liquid and particulate barrier
|
KLEENGUARD A35 COVERALLSHELL SIZE L CA/25
Unit: 1/CA
| Brand Name | Kleenguard® |
| Style | A35 |
| Size Group | Large |
| Material | Breathable Microporous Film Laminate |
| Color | White |
| Resistance | Liquid |
| Applications | General Manufacturing, Liquid Handling, Maintenance, Pressure Washing |
| Height | 14.563 in |
| Includes | (25) Coveralls |
| Length | 10 1/4 in |
| Width | 11.063 in |
| Quantity | 25 per case |
| Wt. | 10.60 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 1CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | CN |
| Hazmat | No |