 | - DuPont Tychem® SL delivers effective protection against a range of chemical environments
- Tychem® SL fabric provides at least 30 minutes of protection against >124 chemical challenges
- Tychem® SL, utilizes Saranex® 23-P film laminated to Tyvek® fabric to provide a rugged and durable fabric that resists abrasion
- Typical applications: chemical mixing, hazardous remediation, emergency medical response, paint spraying, and nuclear environments
|
TYCHEM SL COVERALL ZIP FT STORM FLAP ATT. SOCKS
Unit: 1/CA:12/EA
| Brand Name | DuPont Tychem® SL |
| Style | Attached Socks, Bound Seams, Elastic Wrists, Standard Fit Hood, Storm Flap with Adhesive Closure |
| Size Group | X-Large |
| Material | Tychem® SL |
| Color | White |
| Resistance | Bound |
| Applications | Chemical mixing, Emergency medical response, Hazardous remediation, Nuclear environments, Paint spraying |
| Height | 16 in |
| Length | 16 in |
| Width | 10 in |
| Quantity | 12 per case |
| Wt. | 13.04 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 12EA/CA |
| Minimum Order | 1/CA |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |