 | Pinlock Hard Hats, Pin-Lock, White- ANSI compliant when worn in the forward and reverse donning positions
- Comfortable Pinlock suspension with height adjustment
- Short brim for better upward visibility
|
HARD HAT- PINLOCK WHITE4 POINT SUSPENSION
Unit: 1/CA:20/EA
| Color | White |
| Size Group | Universal |
| Suspension | 4 Point |
| Adjusting Method | Pin-Lock |
| Material | HDPE |
| Applications | Maintenance, Facility Safety, Repair/Operations |
| Type | Type 1, Class C, G, E |
| Height | 16 3/4 in |
| Length | 22.380 in |
| Width | 18.380 in |
| Wt. | 22 lb |
| UPC | 078371641877 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 20EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |