 | - Five suspension headstraps and roller buckles hold the facepiece in place while minimizing hair entanglement
- Inturned lip aroudn the edge for secure, comfortable seal against the face
- Large chin cup makes it easy to position
- Lens is held in place by a two-piece lens ring which is color-coded to indicate the size of the facepiece
- Nosecup reduces lense fogging in low temperatures or high-humidity conditions
- Speaking diaphragm for clear, short range communication
- Wide polycarbonate lense is coated to resist scratching and chemical attack
|
ULTRA-TWIN MEDIUM BLACKPK=1 EA
Unit: 1/PK
| Protected Area | Full Facepiece |
| Size Group | Medium |
| Body Material | Hycar Rubber |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Suspension | Strap |
| Color | Black |
| Height | 1 in |
| Length | 7 1/2 in |
| Width | 4.880 in |
| Type | Dual Cartridge Respirator |
| Wt. | 1.70 lb |
| UPC | 641817007723 |
| UNSPSC | 46182002 |
| Standard Pack | 1PK |
| Minimum Order | 1/PK |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |