 | V50 Calico Safety Eyewear, Polycarb Anti-Scratch Anti-Fog Lenses, UVA/UVB Impact- Cushioned brow bar for additional comfort and ventilation
- EN166 N anti-fog coating provides assured protection from lens fogging
- Interchangeable temples can be removed
- Lightweight wraparound design for added comfort and protection
- Provides 99.9% UV protection
|
JACKSON SAFETY V50 CALICO* CLEAR LENS
Unit: 1/CA:12/EA
| Series | V50 |
| Frame Color | Black |
| Temple Color | Black |
| Lens Tint | Clear |
| Lens Coating/Shade | Anti-Fog, Anti-Scratch |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Resistance | 99.9% UVA/UVB Impact, Impact |
| Ventilation | Yes |
| Color | Black |
| Depth | 6 in |
| Height | 3 1/4 in, 2 1/4 in |
| Length | 6 1/4 in |
| Usage | Dirty Manufacturing, Grinding/Chipping, Impact/Airborne Debris, Outdoor Environments, Shaving/Sanding, Splash/Wind/Dust |
| Width | 2 in, 3in (closed) |
| Includes | Interchangable temples and elastic straps |
| Quantity | 12 per case |
| Wt. | 0.12 lb |
| UPC | 036000256727 |
| UNSPSC | 46181802 |
| Standard Pack | 12EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | TW |
| Hazmat | No |