 | Roughneck P2 Series Protective Caps w/ High Heat Protection, 8 Pt Ratchet, Blue- Exceptional impact and crack resistance
- Extreme heat resistance
- Proprietary injection-molded fiberglass compound
- Ratchet suspension headband
|
CAP STYLE ROUGHNECK 3-SSWINGSTRAP HEADBAND
Unit: 1/EA
| Style | P2HN |
| Color | Blue |
| Size Group | 6 1/2 in - 8 in |
| Suspension | SuperEight® 8-Point Ratchet Suspension |
| Adjusting Method | Ratchet |
| Material | Injection-Molded Fiberglass |
| Applications | High heat |
| Includes | 3S SwingStrap Model 400 Quick-Lok SuperEight® 8 Point Suspension |
| Type | Cap Style Hard Hat |
| Height | 6 in |
| Length | 8 3/4 in |
| Width | 11 1/2 in |
| Wt. | 1.15 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |