 | TYVEK COVERALL SHIRT SNAP FRONT LONG S- Applications include: lead and asbestos abatement/remedation, general maintenance/operations, spray painting, general clean-up
- Laydown collar
- Open wrists
- Protection is built into the fabric itself, and there are no films or laminates to abrade or wear away
- Protection is built into the fabric itself, there are no films or laminates to abrade or wear away
- Shirt design with front snap closures for easy donning and doffing
- Typically worn with TY350S WH pants
- Tyvek® fabric offers an inherent barrier to particles down to 1 micron in size
- Tyvek® fabric's durability advantage over microporous film and SMS fabrics delivers consistently better barrier, even after wear and abrasion
- Tyvek® garments are composed of flash spun high density polyethylene which creates a unique, nonwoven material available only from DuPont
- Tyvek® provides an ideal balance of protection, durability and comfort of any limited use fabric technology
|
TYVEK COVERALL SHIRT SNAP FRONT LONG S
Unit: 1/CA:50/EA
| Brand Name | DuPont, DuPont Tyvek® |
| Size Group | Large |
| Material | DuPont Tyvek® |
| Style | Collar, DuPont Tyvek® Shirt, Front Snap Closure, Long Sleeve, Serged Seams |
| Color | White |
| Quantity | 50 per case |
| Closure Type | Snap |
| Height | 8 3/4 in |
| Length | 16 in |
| Model | 50 |
| Width | 10 in |
| Wt. | 8.91 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 50EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | CN |
| Hazmat | No |