 | - Applications include: lead and asbestos abatement/remedation, general maintenance/operations, spray painting, general clean-up
- Protection is built into the fabric itself, there are no films or laminates to abrade or wear away
- Tyvek® fabric offers an inherent barrier to particles down to 1 micron in size
- Tyvek® fabric's durability advantage over microporous film and SMS fabrics delivers consistently better barrier, even after wear and abrasion
- Tyvek® garments are composed of flash spun high density polyethylene which creates a unique, nonwoven material available only from DuPont
- Tyvek® provides an ideal balance of protection, durability and comfort of any limited use fabric technology
|
DUPONT TYVRK COVERALL ZIP FT HD ELAS WRIST & AN
Unit: 1/CA:25/EA
| Brand Name | DuPont |
| Style | Attached Hood, Elastic Wrist & Ankles, Front Zipper Closure |
| Size Group | Medium |
| Material | Tyvek® |
| Color | White |
| Resistance | Serged |
| Type | w/Hood |
| Applications | General clean-up, General maintenance/operations, Lead and asbestos abatement/remedation, Spray painting |
| Height | 8 3/4 in |
| Length | 16 in |
| Width | 10 in |
| Quantity | 25 per case |
| Wt. | 8.47 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 25EA/CA* |
| Minimum Order | |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |