 | - Applications include: Steel Mills, Coal Mines, Maintenance Work, Refineries, Laboratories, Utilities
- Tempro® garments are an excellent choice as a cost efficient cover to protect reusable FR garments
- Tempro® garments are designed to not contribute to additional burn injury in the event of an industrial fire or electric arc event
- Tempro® garments are intended to be worn over primary flame resistant garments to provide a barrier against non-hazardous particles and aerosols
- Tempro® garments will not ignite and continue to burn after the flame source is removed
- Tempro® is a cost-efficient disposable overgarment designed to help protect and preserve primary flame resistant garments
|
TEMPRO COVERALL ZIPPER FRONT ATT.HOOD ELA WR & A
Unit: 1/CA:25/EA
| Brand Name | DuPont Tempro® |
| Style | Elastic Wrists and Ankles, Serged Seams, Standard Fit Hood |
| Size Group | X-Large |
| Material | DuPont Tempro® Coverall |
| Color | Blue, Light Blue |
| Resistance | Serged |
| Applications | Laboratories, Refineries, Utilities |
| Height | 16 in |
| Length | 16 in |
| Width | 10 in |
| Quantity | 25 per case |
| Wt. | 15.40 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 25EA/CA* |
| Minimum Order | 1/CA |
| Country of Origin | |
| Hazmat | No |