 | Nano-Lok Self-Retracting Life Line, 6ft., Double Leg, Blue- 100% Tie -Off Configuration provides continuous fall protection & added mobility when moving from one location to another High-strength housing provides maximum durability
- Attaches directly to back of most harnesses
- Automatic quick-activating arrestor stops falling worker within inches and reduces average arresting forces to 900 lbs. or less
- All adjustments made from top of beam
- Design provides snug fit to worker's back
- eliminates nuisance flopping"
- equipment or rescue
- Installs to web, leaves dorsal D-ring open for other
|
SRL NANO-LOK 6' TWIN 9502058 END
Unit: 1/EA
| Length | 6 ft |
| Strap Width | 25/32 in |
| Load Cap. | 420 lb |
| Connection Type | Harness Connector |
| Hook Type | Aluminum Rebar Hook |
| Material | Dyneema |
| Applications | Construction, General |
| Color | Blue |
| Includes | Harness connector |
| Used With | Full Body Harnesses |
| No. of Legs | 2 |
| Style | Self Retracting Lifeline |
| Wt. | 5.57 lb |
| UPC | 841000000000 |
| UNSPSC | 46182305 |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1/EA |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |