 | Speedglas Wide View Clear Grinding Visor, 9100FX Series, Anti-Fog- Innovative accessories enable welding performance and make the welder's job safer and more comfortable
- Original equipment replacement
|
SPDGLS WIDE-VIEW CLEAR GRINDNG VISOR- ANTI-FOG
Unit: 1/EA
| Color | Clear |
| For Model | Speedglas 9100FX Series |
| Height | 13.050 in |
| Length | 0.150 in |
| Lens Coating/Shade | Clear |
| Lens Tint | Clear |
| Material | Plastic |
| Quantity | 1 |
| Resistance | Anti-Fog |
| Series | Speedglas 9100FX |
| Type | Replacement Visor |
| Used With | Speedglas 9100FX Series |
| Width | 8 1/2 in |
| Window Width x Length | 8 in @ 4 1/4 in |
| Wt. | 0.30 lb |
| UPC | 51131496781 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 5EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | SE |
| Hazmat | No |