 | V-Gard Protective Caps and Hats, Fas-Trac Ratchet, Cap, Hi-Viz Yellow Green- Comfortable, lightweight protection
- Self adjusting crown straps
|
CAP V-GD STD HI-VIZ YELGRN W/RATCHET
Unit: 1/EA
| Style | Cap |
| Color | Hi-Viz Yellow Green |
| Size Group | 6 1/2 - 8, Standard |
| Suspension | Fas-Trac® Ratchet |
| Adjusting Method | Ratchet |
| Material | Polyethylene |
| Applications | Arc Flash, Asbestos Abatement, Confined Space, Food Processes, Manufacturing, Painting, Sanding & Grinding, Steel Smelting Foundries, Welding, Working at Heights |
| Type | Slotted |
| Height | 11 in |
| Length | 8 1/2 in |
| Width | 5.620 in |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |