Loading... Please wait...Currency Displayed in
| Batt. Life | 500 Charge-Discharge Cycles |
| Batt. Type | NiCad |
| Height | 2.800 in |
| Length | 6 1/2 in |
| Operating Time | 8.00 h |
| Used With | Breathe Easy Turbo PAPR Assembly 520-17-00, Breathe Easy Turbo PAPR Unit 022-00-03R01, Powerflow Face-Mounted PAPR System |
| Width | 6.200 in |
| Type | Battery Pack |
| Quantity | 1 per pack |
| Wt. | 2.70 lb |
| UPC | 051138292089 |
| UNSPSC | 46182000 |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1/EA |
| Country of Origin | FR |
| Hazmat | No |