 | Windows, Faceshield Steel Screen, #24, Extended View, 9 3/4 x 19- All High Performance windows are .060 in thick for an extra margin of protection, yet they cost no more than ordinary .040 in thick windows
- Fibre-Metal® faceshield windows are injection molded from propionate, which is superior to other window materials in every significant performance characteristic
- They are preformed at the factory to the exact curve of our crown protectors for easy installation, an exact fit and a perfect seal against dust, dirt and debris
|
9-3/4"X19" #24 MESH STEEL SCREEN FACESHIELD
Unit: 1/EA
| Style | Extended View |
| Color | Black |
| Lens Coating/Shade | Clear |
| Type | Face Shield |
| Binding | Unbound |
| For Model | F-400, F-500, & FH-66 Series |
| Height | 9 3/4 in |
| Length | 19 in |
| Lens Material | Steel 24 Mesh |
| Material | #24 Copper Mesh |
| Thickness | 0.0600 in |
| Used With | F-400, F-500, & FH-66 Series |
| Wt. | 0.32 lb |
| UPC | 662463150205 |
| UNSPSC | 46181700 |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |