 | - Available in a variety of colors
- Molded-in colors eliminate chipping, peeling, fading
- Smooth, seamless shell deflects sparks and spatter reducing the risk of burn through
- Unique welding helmet design provides extended throat protection while blocking fumes and smoke from the face
|
WELDING HELMET SHELL BLACK W/5000 MOUNTING LOOP
Unit: 1/EA
| Brand Name | Tigerhood Classic |
| Lens Coating/Shade | #10 |
| Window Width x Length | 4 in @ 5 in |
| Size of Cartridge | 4 in x 5 in |
| Color | Black |
| Material | Thermoplastic, Thermo-plastic |
| Mounting | Cap, Fixed Front |
| Includes | 5000 Speedy® Loop f/Mounting Caps, Helmet, P-452 Clear Cover Plate, P-457 Filter Plate |
| Wt. | 0 lb |
| UPC | 662463722600 |
| UNSPSC | 46181700 |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |