 | Roughneck P2 Protective Cap w/High Heat and Ratchet Suspension, Red- Exceptional impact and crack resistance
- Extreme heat resistance
- Proprietary injection-molded fiberglass compound
- Ratchet suspension headband
|
CAP STYLE RED ROUGHNECKSRATCHET HEADBAND
Unit: 1/EA
| Color | Red |
| Size Group | 6 1/4 in - 8 in |
| Suspension | 8 Point Ratchet |
| Adjusting Method | Ratchet |
| Material | Injection-Molded Fiberglass |
| Applications | High heat |
| Type | Cap Style Hard Hat |
| Height | 6 in |
| Length | 8 3/4 in |
| Width | 11 1/2 in |
| Wt. | 1.15 lb |
| UPC | 821812000000 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 20EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |