 | Head Gear with F500 Bulk Pack- High Performance faceshields are stronger, more durable and more heat resistant than ordinary faceshields
- Made from Noryl® the same material used in our welding helmets
|
HIGH PERFORMANCE HEADGEAR (FRAME ONLY)
Unit: 1/EA
| Color | Gray |
| Lens Tint | Clear |
| Lens Coating/Shade | Clear |
| Suspension | Ratchet |
| Adjusting Method | Ratchet |
| Crown | 7 in |
| Height | 0.435 in, 0.906 in |
| Length | 0.410 in, 0.854 in |
| Material | Noryl® |
| Quantity | 25 per case |
| Width | 0.200 in, 0.417 in |
| Wt. | 0.96 lb |
| UPC | 662463000067 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 25EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |