 | TYVEK 21 in Skid Resistant Boot Cover L- One size fits most
- Protection is built into the fabric itself, and there are no films or laminates to abrade or wear away
- Tyvek® fabric's durability advantage over microporous film and SMS fabrics delivers consistently better barrier, even after wear and abrasion
- Tyvek® garments are composed of flash spun high density polyethylene which creates a unique, nonwoven material available only from DuPont
- Tyvek® provides an ideal balance of protection, durability and comfort of any limited use fabric technology
|
18" HIGH TOP- SKID RESISTANT
Unit: 1/CA:100/PR
| Brand Name | DuPont, DuPont Tyvek® Boot Cover with Tyvek® FC Skid-Resistant Sole |
| Size Group | Large, One Size Fits Most |
| Length | 16 in |
| Material | Tyvek®, DuPont Tyvek® Boot Cover with Tyvek® FC Skid-Resistant Sole |
| Color | White |
| Style | Elastic Opening, Serged Seams |
| Type | Boot Cover |
| Width | 10 in, 8 3/4 in |
| Applications | General clean-up, General maintenance/operations, General Maintenance/Operations, Spray Painting, Lead and asbestos abatement/remedation, Lead and asbestos abatement/remediation, Spray painting |
| Fastening Method | Elastic Opening |
| Height | 8 3/4 in, 18 in |
| Quantity | 100 pair per case |
| Wt. | 2.20 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | 0 |
| Standard Pack | 100PR/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | CN |
| Hazmat | No |