 | Full Facepiece Reusable Respirator 6800DIN, Respiratory Protection, Medium 4/cs- Available with negative pressure and dual airline modes only
- Cool Flow Valve design helps make breathing easier
- Directs exhaled breath and moisture downward
- Helps provide cool, dry comfort
- Helps reduce debris from depositing in valve area
- Helps reduce heat and moisture buildup in the facepiece
- Smooth surface allows for quick and easy cleaning
|
3M 6800DIN FULL FACEPIECE MED
Unit: 1/EA
| Protected Area | Full Facepiece |
| Size Group | Medium |
| Resistance | Gases, Particulates, Vapors |
| Body Material | Silicone, Thermoplastic Elastomer |
| Suspension | 4 Point, Adjustable Strap |
| Height | 1.200 in |
| Length | 8.200 in |
| Width | 6 in |
| Wt. | 1.64 lb |
| UPC | 051138767020 |
| UNSPSC | 46182002 |
| Standard Pack | 4EA/CS |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |