Loading... Please wait...Currency Displayed in
V-Gard Hat White, LB/CH, Staz-On
|
| Style | Hat |
| Color | White |
| Size Group | 6 1/2 - 8, Standard |
| Suspension | Staz-On® |
| Adjusting Method | Pin-Lock |
| Material | Polyethylene |
| Applications | Arc Flash, Confined Space, Food Processes, Painting, Sanding & Grinding, Welding, Manufacturering, Steel Smelting Foundries, Working at Heights |
| Includes | Lamp Bracket |
| Type | Non-Slotted |
| Height | 12 in |
| Length | 10 1/2 in |
| Width | 6 1/2 in |
| Wt. | 0.89 lb |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 20EA/CS |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |