 | Freedom Series V-Gard Hard Hat, Full Brim, Camouflage- Camouflage V-Gard Full Brim Hat
- Featuring Fas-Trac® Suspension
- Industrial-strength head protection that's lightweight yet durable
- Slotted for better impact resistance and personal comfort
|
VG HAT CAMO W/RATCHET SUSP
Unit: 1/EA
| Style | Full Brim |
| Color | Camouflage |
| Size Group | Standard |
| Suspension | Fas-Trac® Ratchet |
| Adjusting Method | Ratchet |
| Material | Polyethylene |
| Applications | General Purpose |
| Type | Hard Hat |
| Height | 5.950 in |
| Length | 12 in |
| Width | 10 1/4 in |
| Quantity | 1 per box |
| Wt. | 0.64 lb |
| UPC | 4032792265325 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |