 | Kimtex® Shop Towel- Designed for wiping tasks where low lint or use of chemicals are required
- Engineered for critical applications involving solvents, inks, and paints
- Acid, base and solvent resistant
- Perfect for use with lubricants, oil and grease
- Polypropylene construction
|
KIMTEX RIGHT RAG 1/2 FOLD SHOP TOWEL 66/BOX
Unit: 1/CS:8/BOX
| Color | Blue |
| Ply | 1 |
| Length per Sheet | 14.40 in |
| Width Per Sheet | 12 in |
| System Format | 1/4 Fold |
| Type | Disposable Towel |
| Quantity | 66 per pack |
| Wt. | 0.40 lb |
| UPC | 680651335609 |
| UNSPSC | 14111700 |
| Standard Pack | 8BOX/CS |
| Minimum Order | 1/CS |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |