 | - Amber view lens allows for enhanced clarity of weld puddle
- Amber view lens allows for enhanced clarity of weld puddle
- Auto On/Auto Off
- Auto On/Auto Off
- Built-in mag lens holder
- Built-in mag lens holder
- Built-in mag lens holder
- Built-in mag lens holder
- Features variable, sensitivity and delay adjustment
- Low battery indicator
- Low battery indicator
- Low battery indicator
- Low battery indicator
- Low battery indicator
- Requires 2 AAA batteries (included)
- Requires 2 AAA batteries (included)
- Solar assisted with two independent sensors
- Solar assisted with two independent sensors
- Technology allows unit to detect welds less than 5 amps
- Technology allows unit to detect welds less than 5 amps
- Versatile 3-N-1 built-in function: Weld, Torch, Grind
- Versatile 3-N-1 built-in function: Weld, Torch, Grind
|
DWOS HXL 100 I2 BOSS 3016263
Unit: 1/EA
| Shade/Contrast | 9 - 12 |
| Window Width x Length | 3.76 in @ 3.47 in |
| Color | I2 |
| Material | Thermoplastic |
| Suspension | 370 |
| Height | 16 in |
| Length | 1 1/2 in |
| Width | 1 1/4 in |
| Wt. | 1.86 lb |
| UPC | 024886005331 |
| UNSPSC | 46181700 |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1/EA |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |