 | NEMESIS* Safety Eyewear, Polarized Smoke Lens/Gunmetal Frame- Lens provides 99.9% UV protection
- Soft-tough temples for ultimate comfort in extended-use situations
- Superior polarized lens technology reduces eye stress and fatigue caused by excessive glare from surfaces that commonly reflect bright sunlight
- Wraparound lens with an 8 base curve for greater protection around the eye
|
NEMESIS POLAR SAFETY BWNFRAME/BROWN LENS
Unit: 1/PR
| Series | V30 |
| Frame Color | Gunmetal |
| Temple Color | Gunmetal |
| Lens Tint | Smoke |
| Lens Coating/Shade | Polarized |
| Frame Material | Nylon |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Height | 3 1/4 in |
| Length | 6 1/4 in |
| Width | 1 7/8 in |
| Quantity | 12 per box |
| Wt. | 0.12 lb |
| UPC | 36000286373 |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 12PR/BOX |
| Minimum Order | |
| Country of Origin | TW |
| Hazmat | No |