 | - Can be used over most prescription eyeglasses
- Curved face shield conforms to shape of face offering added protection
- Features the Monogoggle* XTR* with polycarbonate shield for full face protection
- Shield detaches from the goggle
|
FULL FACE BLACK FRAME FACE SHIELD ANTI FOG 3.0 L
Unit: 1/EA
| Frame Color | Black |
| Lens Tint | IR 3.0 |
| Lens Coating/Shade | Anti-Fog |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Strap Type | Adjustable |
| Strap Material | Elastic |
| Height | 3 3/4 in |
| Length | 9 1/2 in |
| Width | 7 1/4 in |
| Ventilation | Indirect Vent |
| Wt. | 0.46 lb |
| UPC | 761445001297 |
| UNSPSC | 46181804 |
| Standard Pack | 30EA/BOX |
| Minimum Order | 1/EA |
| Country of Origin | TW |
| Hazmat | No |