 | CHARGER Hard Hats, 4 Point Ratchet, White- Lightweight for comfort
- Molded from high density polyethylene (HDPE)
- Trim bill style for greater upward vision
|
WHITE CHARGER RATCHET CAP 4 PT 3013362
Unit: 1/EA
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Style | Charger* Head Protection |
| Color | White |
| Size Group | 6 1/2 - 8 |
| Suspension | 4 Point Ratchet |
| Adjusting Method | Ratchet |
| Material | HDPE |
| Applications | Assembly, Construction, Manufacturing, Light Industrial |
| Type | Cap Style Hard Hat |
| Closure Type | Ratchet |
| Depth | 11 1/2 in |
| Height | 5 1/2 in |
| Length | 11 1/2 in |
| Width | 8 3/4 in |
| Wt. | 0.84 lb |
| UPC | 761445018639 |
| UNSPSC | 46181701 |
| Standard Pack | 1EA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |