 | High Performance Faceshield Windows, Shade 3, Extended, 19" x 9 3/4"- Fits easily and comfortably over required protective spectacles or respirators
- Heat and scratch resistant
- Injection molded from propionate
|
FACESHIELD WINDOW EXTENDED VIEW
Unit: 1/EA
| Style | Extended |
| Color | Shade 3 |
| Lens Coating/Shade | Shade 3 |
| Type | Visor |
| Binding | Unbound |
| Length | 19 in |
| Lens Material | Propionate |
| Material | Propionate |
| Resistance | Chemical, Impact, Light Airborne Particles |
| Series | High Performance® |
| Thickness | 0.0600 in |
| Used With | F400, F500 |
| Width | 9 3/4 in |
| Window Width x Length | 19 in @ 9 3/4 in |
| UPC | |
| UNSPSC | |
| Standard Pack | 50EA/CA |
| Minimum Order | 1 |
| Country of Origin | US |
| Hazmat | No |